Przejdź do głównej zawartości

Opinia lekarzy na temat e-papierosów

  1. Czy e-papierosy uzależniają?
  2. Nie. E-papierosy zostały stworzone dla osób już uzależnionych od nikotyny. Ich zadaniem jest pomóc takie osobie rzucić palenie. Elektroniczne papierosy nie generują substancji smolistych ani rakotwórczych wydzielanych w trakcie normalnego spalania nikotyny. To rozwiązanie oferuje Ci utrzymanie Twoich przyzwyczajeń, do których należy zaciąganie się oraz trzymanie e-papierosa w ręku. Możesz wybierać kartridże o coraz mniejszej zawartości nikotyny, a nawet o jej zerowej zawartości

  3. Czy używając e-papierosa można przedawkować?
  4. Jest to praktycznie niemożliwe. Przeciętna dawka śmiertelna nikotyny to ok. 60 mg dla dorosłej osoby niepalącej i zdecydowanie wyższa dla uodpornionego na nią palacza. Dodajmy, dawka przyjęta jednorazowo. Typowy e-palący zużywa dziennie średnio 1-2 mililitrów płynu. Zakładając nawet, że jest to płyn o zawartości nikotyny 18mg/ml – najwyższej, jaka jest oferowana przez większość polskich sprzedawców, przyjmuje on maksymalnie 36 mg tej substancji w ciągu całej doby.


    E-papierosy. Sklep Online. Najlepsze ceny w Polsce

  5. Czy e-papierosy pomagają rzucić palenie?
  6. Podobieństwo do zwykłych papierosów tytoniowych jest uważane przez użytkowników za główną zaletę inhalatorów nikotyny, które możemy znaleźć w ofercie firm farmaceutycznych. Zwolennicy tych urządzeń zauważają, że inhalator zaspokaja potrzeby związane z odruchami warunkowymi, które występują u palacza tytoniu, a także farmakologiczne uzależnienie od nikotyny. Dzięki temu rezygnacja z bez wątpienia dużo bardziej szkodliwych papierosów tytoniowych staje się dla palącego decyzją zdecydowanie łatwiejszą i o wiele mniej stresującą, niż ma to miejsce w przypadku innych metod (gum, pastylek, plastrów). Dodatkowo, w przeciwieństwie do inhalatorów oferowanych przez firmy farmaceutyczne, elektroniczny papieros produkuje mgiełkę, która jest substytutem dymu papierosowego, dzięki czemu ogromna większość e-palących nie myśli nawet o powrocie do palenia papierosów tradycyjnych i stopniowo może zmniejszać dawkę nikotyny aż do “zerowej”, zostawiając uwolnienie się od samej czynności palenia na ostatni etap.

  7. Czy glikol propylenowy, zawarty w e-papierosach jest nieszkodliwy dla człowieka?
  8. Kontakt z produktami zawierającymi glikol propylenowy mamy praktycznie każdego dnia od wielu lat. Jest obecny w produktach spożywczych (E1520), syropach przeciwkaszlowych, kroplach do oczu, lekach przeciwalergicznych doustnych i innych lekach podawanych w formie zastrzyków, kremach do twarzy, oczu i rąk, pastach i płynach do zębów, odświeżaczach powietrza, czy dezodorantach. Wszystkie leki przeszły cały cykl rygorystycznych badań klinicznych a środki spożywcze i kosmetyczne posiadają stosowne atesty Państwowego Zakładu Higieny, co byłoby niemożliwe w przypadku stwierdzenia jakiegokolwiek negatywnego wpływu glikolu propylenowego na organizm człowieka. Glikol propylenowy jest zatem jedną z substancji, którą organizm ludzki od dawna bardzo dobrze zna i toleruje.

  9. Czy są badania potwierdzające nieszkodliwość e-papierosów?
  10. Nie ma badań potwierdzających nieszkodliwość e-papierosów, tak jak nie ma badań potwierdzających ich szkodliwość. Jednak nie ma też badań potwierdzających nieszkodliwość zwykłych papierosów, wręcz przeciwnie, są badania potwierdzające ich ogromną szkodliwość i to, że są przyczyną śmierci milionów ludzi, a jednak są one dostępne bez żadnych ograniczeń. Pamiętajmy, że nie ma też badań potwierdzających nieszkodliwość telefonów komórkowych, czy kuchenek mikrofalowych, niemniej nikt nigdy nie zakazał ich sprzedaży. W Polsce jest wiele osób używających e-papierosów od ponad roku. Osoby te potwierdzają znaczną poprawę swojego stanu zdrowia już w pierwszym kwartale: zwiększona pojemność płuc, wydolność fizyczna i umysłowa, poprawa pamięci, refleksu, snu, unormowanie liczby czerwonych krwinek w morfologii krwi.

  11. Czy “dymek”, który emituje e-papieros może być szkodliwy dla otoczenia?
  12. Mgła z e-papierosa może zawierać maksimum 2% nikotyny, czyli śladowe ilości. Ponadto nikotyna na wolnym powietrzu szybko się utlenia. Dym ze zwykłych papierosów nie tylko zawiera nikotynę, ale również ok. 4 tys. substancji chemicznych, z których 50 określa się jako rakotwórcze, a ponad 100 jako toksyczne, które są przyczyną śmierci tysięcy biernych palaczy rocznie.

  13. Są kraje, w których elektroniczne papierosy są uznawane za niebezpieczne.
  14. Niechęć przedstawicieli rządu może wynikać z braku rzetelnej wiedzy na temat elektronicznych papierosów. Niepokojące jest jednak to, że zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów lub znaczne jego ograniczenie może być wynikiem zakulisowych działań lobby tytoniowego i farmaceutycznego na całym świecie, w których bezpośrednim interesie jest ograniczenie bądź zakazanie sprzedaży tych urządzeń. Na decyzję rządu może również wpływać fakt, że sprzedaż elektronicznych papierosów obniża dochody rządu z akcyzy. Jest jednak wiele krajów jak Wielka Brytania, gdzie elektroniczne papierosy są powszechnie dostępne, a ich sprzedaż dynamicznie rośnie.


    E-papierosy. Sklep Online. Najlepsze ceny w Polsce

    Opracowanie: Dr n. med. Piotr Müldner-Nieckowski, Dr n. med. Wawrzyniec Podrzucki, Dr n. chem. Mirosław Dwornicza

Komentarze

  1. If you are buy electronic cigarette for beginners, the joyetech evic primo se battery is the perfect choice. This stylish device is light and easy to handle. Newbies rave about how easy it is to refill, which sets it far above many competing devices. The battery never gets a bad review because of joyetech evic primo se's legendary capacity. New vape users love the rich and thick vapor produced by this high-performance device.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czym są e-papierosy?

E-papieros (papieros elektroniczny) – elektryczne urządzenie służące do podawania niewielkich ilości nikotyny metodą inhalacji. Urządzenie zazwyczaj ma kształt i wymiary zwykłego papierosa (na rynku znaleźć można także modele imitujące fajkę,cygaro, ale istnieją także modele nie upodabniające się do żadnego narzędzia służącego do palenia nikotyny). Ustnik (zwany także kartridżem) zawiera wymienny wkład wypełniony specjalnym płynem (e-liquid), zawierającym nikotynę (0,4% do 3,6%), glikol propylenowy (50% do 99,6%), glicerynę (0% do 49,6%) i opcjonalnie dodatki smakowe lub aromatyczne. Podczas "zaciągania się" przez użytkownika, mikroprocesor przez przełącznik (zależnie od modelu jest to przełącznik podciśnieniowy wykrywający przepływ powietrza, akustyczny lub manualny w formie przycisku) aktywuje zasilanie do tzw. atomizera. Atomizer wprowadza mikroskopijne kropelki płynu do przepływającego powietrza przez podgrzanie płynu do temperatury 150-180 °C. Tworzy to parę, która je

Zalety i wady e-papierosa

Zalety e-papierosa Koniec z kaszlem i kiepską kondycją. Już po kilku dniach palenia e-papierosa zaczynasz lżej oddychać, przestajesz kaszleć, a po kilku tygodniach twoja kondycja zdecydowanie się poprawia. Poprawia się również smak i węch. Nie czuć od ciebie odoru zwykłych papierosów. E-papieros przy paleniu wydziela bezzapachową pare wodą na bezzapachowy “dymek”, dlatego Twoi najbliżsi mogą odetchnąć dosłownie i w przenośni. Koniec z biernym paleniem. Możesz spokojnie palić e-papierosa w obecności małżonka, dzieci, rodziców, znajomych. Bezwonny dym nie zawiera substancji szkodliwych dla otoczenia! Nie mówiąc o wrażeniach estetycznych, już nikt nie skojarzy Ciebie z popielniczką. Twoje włosy i cera przestaną być matowe. Szkodliwy tytoń podczas spalania wydziela trujące substancje, które osadzają się na łuskach włosowych i w porach skóry. E-papieros poprawi twój wygląd i wybieli Twoje zęby. Ściany w Twoim mieszkaniu również. E-papieros to zdrowsza alternatywa. E-papieros